Fish Toximeter

تشخیص آنلاین آلودگی آب با تحلیل رفتار ماهی ها و تضمین سلامت آب در مقابل سموم یا آلودگی

آنالیز پیوسته الگوهای رفتاری ماهی به منظور تشخیص سموم موجود در آب

آلودگی آب

آلودگی آب یک مشکل بزرگ جهانی است که به ارزیابی مداوم و تجدید نظر در سیاست منابع آبی در همه ی سطوح احتیاج دارد. آلودگی آب در کشور های درحال توسعه اثرات تخریبی بیشتری نسبت به کشور های توسعه یافته دارد زیرا کشورهای توسعه یافته آرام و آهسته با پیشرفت صنایع روبه‌رو شدند به همین دلیل فرصت کافی برای مقابله با آلودگی‌های احتمالی به وجود آمده را داشتند ولی در کشور های در حال توسعه صنایع به سرعت وارد این کشور ها شده و فرصت کافی برای مقابله با مشکلات ناشی از آلودگی ها وجود ندارد. لذا شناسایی انواع آلودگی های موجود در آب گام مهم و اولیه برای مقابله با این مشکل به شمار می‌رود. علاوه بر این آلودگی آب منجر به شیوع بیماری های آب آلوده در کشور می شود. طبقه بندی معمول در انواع آلودگی های آب شامل موارد زیر می باشد:

آلودگی فیزیکی: برای آنکه آب مقبولیت کافی داشته باشد باید پارارمترهای فیزیکی مانند رنگ، طعم، بو، کدورت، اجزای معدنی مانند آلومینیوم، آهن، کلرید، مس،سختی ، اجزای آلی و همچنین گندزداها در آب در محدوده مجاز و قابل قبول متناسب با کاربری آب باشند.

آلودگی شیمیایی: این آلاینده ها می توانند طبیعی یا انسان ساخت باشند. از مواد آلاینده شیمیایی می توان فلزات سنگین، حشره کش ها، توکسین های باکتریایی و داروهای انسانی و حیوانی را نام برد. 

آلودگی میکروبی: خطر میکروبی هیچ گاه به طور کامل رفع نخواهد شد زیرا بیماری های منتقله توسط آب ممکن است از طریق تماس فرد به فرد، آئروسل ها و مواد غذایی منتقل شوند، بنابراین خطرناک ترین آلودگی، آلودگی میکروبی است. از آلودگی میکروبی می توان به باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها اشاره نمود. 

آلودگی رادیولوژیکی: احتمال آلودگی با مواد رادیو اکتیو کم می باش. از جمله مواد رادیواکتیو می توان به پلاتینیوم، سزیم و اورانیوم اشاره نمود.

برای جلوگیری از این تهدیدات، ابزارهای مناسب لازم هستند که با دقت و اطمینان بالا اثر آلاینده‌ها را نشان دهند. پایشگر زیستی یک بیومانیتور اتوماتیک است که سمیت حاد ناشی از آلودگی در سیستم های آبرسانی را تشخیص و مورد هشدار قرار می‌دهد. زمان پاسخ کوتاه و حساسیت بالا از ویژگی‌های این پایشگر زیستی مدرن در نظارت بر آب است. این امر با ترکیب یک جزء زیستی (ماهی) و اجزای فنی (آکواریوم و نرم افزاری به منظور تحلیل رفتار جزء زیستی و فعال سازی هشدار) تأمین می شود.

طراحی کاربردی پایشگر زیستی امکان کاربری بسیار ایمن را فراهم می کند. این پایشگر در مقایسه با سایر مانیتورهای زیستی خارجی دارای خدمات پس از فروش با هزینه‌ی کمتر، دارای قیمت خرید مقرون به صرفه است.

پایشگر زیستی

این دستگاه به منظور پایش بر خط آلودگی های شیمیایی با استفاده از فناوری پردازش تصویر و داده کاوی ساخته شده است. تا با ایجاد الگوی حرکتی ماهی در مقابل تغییر پارامترهای آب هشدار لازم جهت جلوگیری از ورود سموم شیمیایی به سیستم های صنعتی ارائه گردد. این دستگاه می تواند در زمینه تهدیدات زیست-شیمیایی در صنایع و زیرساخت هایی که کیفیت و سلامت آب در آن ها حائز اهمیت است همانند زیرساخت های آب رسانی کل کشور، صنایع کشاورزی، دام و طیور و پرورش آبزیان مورد استفاده قرار گیرد. این دستگاه به وسیله پردازش تصاویر برداشت شده از حرکت ماهی پارامتر های حرکتی ماهی همانند جابه جایی، سرعت، شتاب و… را ثبت نموده و به وسیله سیستم نرم افزاری خود به واکاوی داده های ثبت شده و ایجاد الگوی حرکتی ماهی به وسیله یادگیری ماشینی می پردازد، در نهایت با مقایسه الگوی رفتاری ماهی ها در شرایط نرمال و غیر نرمال ورود آلودگی شیمیایی به سیستم را مورد بررسی و هشدار قرار می دهد.

 دستگاه پایشگر زیستی رفتار ماهی ها را در مخزن تحت تأثیر جریانی از آب با کمک یک دوربین و آنالیز مداوم تصویر با کمک رایانه بررسی می کند. این دستگاه بسیار حساس برای شناسایی مواد سمی موجود در رودخانه ها، مخازن فاضلاب، سیستم های آبرسانی، فاضلاب ورودی طراحی شده است. آنالیز پیوسته زیستی با این دستگاه امکان تشخیص سریع مواد سمی موجود در آب را فراهم می کند و همچنین دارای یک سیستم هشدار دهنده آنلاین می باشد. این دستگاه به کاربر این امکان را می دهد تا آلودگی ها را شناسایی و ثبت کند و به سرعت نسبت به آن ها واکنش نشان دهد. پایشگر زیستی جهت تشخیص سریع آسیب های عمدی یا سهل انگاری سیستم های آب مناسب می باشد. همچنین به عنوان یک مانیتور بلند مدت از کیفیت آب در طی آنالیزهای راهبردی مورد استفاده قرار می گیرد.

کارایی و عملکرد

  نظارت بر کیفیت آب

تعیین سمیت حاد

شناسایی سریع آلاینده ها

استفاده از ارگانیسم های تست شده

پردازش آنلاین و اتوماتیک

زمان پاسخ دهی کوتاه

حساسیت بالا

آستانه قابل تنظیم

زنگ هشدار خودکار

تعمیر و نگهداری ساده

تجزیه و تحلیل داده های معتبر

عملکرد دستگاه

موارد ارزیابی

نظارت آنلاین بر فعالیت ماهی

اندازه گیری وقفه مانع نور

اندازه گیری فعالیت

اندازه گیری فعالیت خاص

فعال کردن هشدار خودکار

تایید هشدار

تغییر روشنایی

رفتار فعالیت

رابط کاربری

◄ Ethernet

 USB

سایر درگاه های درخواستی

ماهی ها قلب پایشگر زیستی هستند و اصول کاری سیستم مبتنی بر نظارت مداوم بر رفتار حرکتی ماهی ها در آکواریوم است. حرکات شنا به طور خودکار توسط مجموعه ای از سنسورهای توزیع شده در سراسر آکواریوم تعیین و نسبت به حالت مبنا ارزیابی و مقایسه می شود. فرمول های ریاضی با هدف محاسبه مقدار هشدار، در نرم افزار ذخیره می شوند و در صورتی که مقدار محاسبه شده بیش از مقدار آستانه تعریف شده قبلی باشد، زنگ هشدار فعال می شود. همچنین ارزیابی الگوهای رفتاری و سمیت توسط صفحه نمایش تعبیه شده در قسمت بالایی دستگاه نشان داده می شود.

انتخاب ارگانیسم براساس الزامات ارزیابی سمیت صورت پذیرفته است. ماهی‌های موجود در این دستگاه حساسیت بالایی نسبت به مواد و آلاینده‌های سمی مضر برای انسان دارند و به دلیل پاسخ فیزیولوژیکی به حضور آلاینده ها، نسبت به غلظت های کمتر آسیب پذیرند، در نتیجه به خوبی نسبت به آلایندگی محیط واکنش نشان می‌دهند. سیستم پردازش تصویر این دستگاه سیکل حرکتی ماهی ها را ثبت کرده و  هجوم مواد مضر مستقیماً منجر به تغییر رفتار و اجتناب آنها از ماندن در نقطه ورودی و تغییر مکان آنها می شود. الگوی فعالیت پایشگر زیستی حاوی یک سیستم هشدار با مقادیر آستانه قابل تنظیم بر اساس تحلیل به وسیله هوش مصنوعی است. این کار باعث می شود آلارم های کاذب پرهزینه به حداقل برسد و در عین حال سطح بالایی از پاسخگویی را حفظ کند.

فرآیندهای فیزیولوژیکی در ماهی و انسان قابل مقایسه است. علاوه بر این، آنها دارای یک سیستم عصبی بسیار پیشرفته هستند که نسبت به نوروتوکسین ها نیز بسیار حساس است. در دستگاه فقط سمیت یعنی اثر مخرب بر ارگانیسم در اثر تماس با یک ماده سمی یا مضر ارزیابی‌ می‌شود. پایشگر زیستی سمیت حاد قابل توجهی را تشخیص می دهد ، که تنها پس از مدت زمان قرار گرفتن در معرض کوتاه مشهود می شود.

نوع ماده فعال را نمی توان با دستگاه مانیتور زیستی تعیین کرد. بنابراین توصیه می شود برای تجزیه و تحلیل شیمیایی پیشرفته ، از یک جمع کننده نمونه همراه با پایشگرزیستی استفاده کنید.

نظارت آنلاین بر فعالیت های حرکتی

روند ارزیابی پایشگرزیستی مبتنی بر نظارت مداوم بر رفتار حرکتی ماهی ها در آکواریوم است. ماهی به عنوان حسگرهای بیولوژیکی درون دستگاه عمل کرده و تغییرات سریع در سیکل رفتاری آن‌ها حاکی از سمیت حاد است و با تجزیه و تحلیل الگوهای حرکتی قابل اطمینان توسط هوش مصنوعی سیستم ارزیابی هشدار روند تشخیص و هشدار دهی را بصورت آنلاین انجام می‌دهد.

حرکات شناور ماهی‌ها به طور خودکار توسط سیستم پردازش تصویر در کسری از ثانیه مورد پردازش، تعیین و ارزیابی قرار می‌گیرد. نتایج ارزیابی به منظور تحلیل و بررسی به هسته پردازش دستگاه منتقل و مورد پایش قرار می‌گیرد. در نهایت روند تحلیل و بررسی میزان فعالیت و سیکل حرکتی ماهی ها در محدوده های مشخص شده در ارزیابی سیکل طبیعی وجود یا عدم وجود سمیت حاد در محیط را مشخص می کند.

میزان فعالیت و سایر پارامتر های جمعی موثر در سیکل رفتاری ماهی ها به صورت برخط توسط سیستم پردازش تصویر به کمک دوربینی مجهز ثبت می گردد و با حالت طبیعی مورد پایش و مقایسه قرار می گیرد. هوش مصنوعی در هسته تحلیل نرم افزار با تحلیل داده ها موجود به مقایسه سیکل رفتاری ماهی در کسری از ثانیه پرداخته پاسخ تشخیصی خود را برای سیستم هشدار دستگاه ارسال می کند.

آب آشامیدنی به عنوان یک دارایی که مورد نیاز تمامی جامعه انسانی بستری موثر در انتشار تهدیدات زیستی است و کاهش آسیب پذیری حاصل از این تهدید تنها با پایش ارگانیسم های زیستی در برابر تهدیدات زیستی امکان پذیر است. پایشگر زیستی در تصفیه و نظارت بر آب آشامیدنی و نظارت بر محیط زیست رودخانه ها ، مزارع کشت صنعتی و پرورش آبزی و در سایر ایستگاه های پایش کیفیت آب استفاده می شود.

جزئیات فنی پایشگر زیستی

  • مشخصات دستگاه
  • فناوری بررسی کیفیت آب​
  • کاربرد دستگاه
  • مزایای دستگاه
  • مستندات

اطلاعات دستگاهتوضیحات
سنسور هاDO , EC/TDS , PH
مقادیر مورد اندازه‌گیری فعالیت جمعی و انفرادی نمونه
دمای نمونه5-28 درجه سانتی‌گراد متناسب با گونه ماهی
دمای محیطی5 – 30 درجه سانتی‌گراد
دبی جریان آب نمونه50 – 150 لیتر بر ساعت
قابلیت انتقالحداکثر 40 متر
وزن...
ابعاد (طول/عرض/ارتفاع)1000 x 850 x 1700 میلیمتر
سطح حفاظتIP54
پورت خروجی
غذادهی ماهیتغذیه اتوماتیک با قابلیت تغییر تنظیمات
گونه‌های قابل استفادهZebrafish و سایر گونه های این خانواده
تعداد ماهی ها4-6 عدد
طول ماهی ها3 – 5 سانتی متر
دوره جایگزینی ماهیحدودا هر 6 ماه
حجم اکواریوم30 لیتر
دوره خدمات نگهداریکمتر از 14 روز

این ابزار مبتنی بر توسعه تست های Extended Dynamic Daphnia (EDDT)، یک روش تشخیصی آزمایش شده در اروپا و سایر نقاط جهان می باشد. نظارت بیولوژیکی مداوم باFish Toximeter  امکان تشخیص سریع مواد سمی موجود در آب و هشدار آنلاین سریع را فراهم می نماید. این ابزار منحصر به فرد به کاربر این امکان را می دهد تا آلودگی های سمی را مشاهده، تجزیه و تحلیل نماید، آنها را ثبت کند و به سرعت نسبت به آنها واکنش نشان دهد. همچنین به عنوان یک ابزار مانیتورینگ بلند مدت از کیفیت آب در طی تحلیل استراتژیک محسوب می شود.

تجزیه و تحلیل مداوم تصاویر فیلم زنده ، تعیین سریع رفتار و سلامتی ماهی را امکان پذیر می کند. محاسبات و ارزیابی های سم مبتنی بر اندازه گیری پارامترهای رفتاری زیر می باشد:

سرعت شنا
رفتار (ارتفاع، چرخش، حرکت دایره ای و غیره)
تعیین اندازه
تعداد ماهی های فعال
محل قرارگیری ماهی در آکواریوم

در این دستگاه هر نوع تغییر در رفتار ماهی ها، مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد و ”شاخص سمیت“ بر اساس کلیه پارامترهای رفتاری، محاسبه می شود. اگر شاخص سمیت بیش از مقدار از پیش تعیین شده برای مدت زمان معین باشد، زنگ هشدار روشن می شود. بدین منظور، چندین پارامتر رفتاری باید انحرافات را نشان دهند.

حفاظت از مخازن آب آشامیدنی
ارزیابی ریسک
نظارت بر مصرف آب آشامیدنی
نظارت بر آب موجود در سد
آنالیز و ارزیابی کیفیت آب
نظارت بر سد
نظارت بر آبگیر
مصرف و توزیع آب شرب شهری
هتل ها و مراکز تفریحی
بیمارستان ها و مراکز درمانی
ساختمان های مسکونی و عمومی

قیاس نتایج آزمایش ماهی با انسان (به دلیل مشابهت واکنش به مواد سمی در این دسته از ماهیان با بدن انسان)
زنگ هشدار بدون خطا با ارزیابی 10 پارامتر رفتاری به صورت هم زمان
بدون نیاز به تهیه نمونه
کلر زدایی اختیاری جهت بررسی آب آشامیدنی کلر دار
رابط کاربری مناسب
صفحه نمایش لمسی
امکان اتصال چندگانه به یک مرکز کنترل
تعمیر و نگهداری ساده
تجزیه و تحلیل داده های معتبر

جهت اطلاعات بیشتر در خصوص پایشگر زیست محیطی دیتاشیت مربوطه را دانلود بفرمایید.

پایشگر زیست محیطی - ایساتیس دانش تجهیز

کارشناسان این شرکت آماده پاسخگویی به سؤالات شما هستند.

تماس با ما

سایرتجهیزات

دستگاه پایشگر زیستی
ست کامل شلنگ و اتصلات
شیر تنظیم فشار

غذا (100 میلی گرم)
جعبه ماهی

فیوزها
دفترچه راهنما دستگاه
نرم افزار پایش
بخاری بیرونی (براساس درخواست)
سامانه کلرزدایی(براساس درخواست

منابع علمی مرتبط